baner-krotoszyn.jpg
Bajki dla dzieci
baner-bajki.jpg
Portal
grafika
Otoczenie

 

 

Przedszkole od strony południowej stoi przy ulicy naprzeciw parku miejskiego. Od strony północnej zaplecze stanowi duży ogród z wieloma drzewami, natomiast od strony wschodniej sąsiaduje z innym domostwem. Inaczej jest z zachodnią stroną sąsiadującą z osiedlem mieszkaniowym. Osiedle to wybudowano dopiero po roku 1968, kiedy zburzono stojącą w tym miejscu starą Gazownię. Do tego czasu ogólna powierzchnia ogrodu wynosiła 5.174 metry kwadratowe. Stał tam budynek przedszkola, a także budynek gospodarczy, w którym hodowano świnie na użytek przedszkola. Zmiana nastąpiła w roku 1971, kiedy to zlikwidowano hodowlę, a także znacznie zmniejszono powierzchnię ogrodu stawiając płot oddzielający posesję przedszkola od osiedla mieszkaniowego.

W początkowym okresie funkcjonowania przedszkola (od 1946 do 1971 roku) ogród był przepięknym parkiem z ogromną ilością drzew i krzewów, w którym założono zwierzyniec. Były w nim pawie, osiołek sarny i bażanty, które mogły poruszać się na terenie całego ogrodu. Niestety z uwagi na wysokie koszty w utrzymaniu zwierząt, zwierzyniec ten zlikwidowano. Zostały tylko papugi i rybki, ale w pomieszczeniach budynku przedszkola.

Od roku 1971 nastąpiło kompleksowe zagospodarowanie ogrodu. Wytyczono trawniki, a między nimi ścieżki. Posadzono wiele nowych krzewów. W rogu północno – zachodnim działki usypano górkę z ziemi i zazieleniono ją. W wielu miejscach rozmieszczono wykonane z metalowych rur zabawki dużych rozmiarów.

Były to: Żyrafa – zjeżdżalnia, auto strażackie, samochód osobowy, sklepik, labirynt, żółw, rakieta, wiele przeplotni, huśtawek i bujanek do zabaw dla dzieci w ogrodzie. Zostało również wytyczone specjalne miejsce z ławkami do prowadzenia zajęć na świeżym powietrzu, w otoczeniu przyrody.

 

 

 

 

 

 

 

ikona daty27-11-2012, 22:35 ikona autora
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt